Naturalne środki przeciwbólowe
Hej! Już jakiś czas temu pisałam o roślinnych, czy też naturalnych sposobach na radzenie sobie z bólem głowy. Większość z metod, które podałam w tym poście ROŚLINNE ŚRODKI PRZECIWBÓLOWE sprawdzą się świetnie także w innych dolegliwościach bólowych. Muszę trochę z tych metod też "przemycić" w tym poście, inaczej nie byłby pełny. Zatem zapraszam do czytania ;)
Oj, ale się rozpisałam. Post na prośbę Z. <3 Pamiętaj o czosnku!!!
Pozdrawiam i ściskam Was wszystkich. Dziękuję, że ze mną jesteście.
Niedawno ruszyła też nasza grupka:- link: Melisa i Mięta- porady i wskazówki
Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".
Zapraszam również na moje inne social media, tj.:- facebook: www.facebook.com/melisamieta/- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/
Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.
JT
Kora wierzby białej
To naturalny odpowiednik syntetycznej aspiryny. Kora wierzby zawiera salicynę, która w żołądku rozpada się do postaci kwasu salicylowego, związku o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, w przeciwieństwie do aspiryny z apteki nie działa drażniąco na układ pokarmowy.
Kiedy warto sięgnąć po korę wierzby?
- dla złagodzenia bóli, stanów zapalnych i obniżenia gorączki
- przy dolegliwościach reumatycznych, chrobie zwyrodnieniowej stawów
- podczas grypy, przeziębienia, migreny, newrobóli
- w zapaleniach układu moczowego i jelit
Z suszonej kory dla złagodzenia bólu przygotowujemy nary.
Boswellia/ kadzidłowiec
To egzotyczne drzewo z rodziny osoczynowatych występujące w Afryce oraz Azji. Surowcem leczniczym z tego drzewa jest żywica, która ma podobne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne do ibuprofenu. Żywica boswelli poprawia krążenie krwi w stawach, przez co zmniejsza odczucie bólu. Częste i regularne picie polecane jest osobom uprawiającym sport lub tym, które częściej są narażone na uszkodzenia stawów.
Dodatkowo drzewo kadzidłowca zawiera kwasy bosweliowe, hamujące stany zapalne w organizmie.
Kiedy warto sięgnąć po kadzidłowca?
- wskazany dla osób z problemami ze stawami i kośćmi
Zioło to przyśpiesza procesy odbudowy, sprawiając, że szybciej pozbywamy się zakwasów.
Można kupić w postaci kapsułek jako suplement diety lub krem do smarowania (stosowanie miejscowe).
Kapsaicyna
To substancja aktywna odpowiadająca za ostry smak papryczki chilli. Ma szerokie działanie lecznicze, a w szczególności przeciwbólowe, poprzez zablokowanie transmisji sygnału bólu do mózgu.
Kiedy warto sięgnąć po papryczkę chilli?
- przy bólach przewlekłych
- w artretyzmie, reumatyzmie a także nerwobólach
Kapsaicynę można dostać głównie w postaci maści, żelu lub plastrów. Można też (jeżeli ktoś jest odważny), spożywać od czasu do czasu surową papryczkę chilli, lub dodawać ją do potraw. Preparaty z kapsaicyną używa się około 3-4 razy na dobę.
Koci pazur
Surowcem leczniczym z tego krzewu, rosnącego w Ameryce Południowej jest kora, liście, a także korzenie. Całe ziele ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe- dokładniej, koci pazur blokuje produkcję hormonu prostaglandyny, który odpowiada za stan zapalny w organizmie oraz ból.
Kiedy warto sięgnąć po koci pazur?
- przy zapaleniu kości, stawów, reumatyzmie
- z problemami z przewodem pokarmowym
Koci pazur można kupić w postaci kapsułek, suszu do zaparzenia, a także proszku. Zioło to stosuje się 1-3 razy dziennie. Pamiętajmy, że nadmierne spożywanie może spowodować biegunkę.
Owoce oraz przyprawy
Tak, owoce typu borówka, czy wiśnie oraz m.in. czosnek i imbir też mogą działać przeciwbólowo! A jak? Przekonajcie się sami:
Borówki
Genialnie się sprawdzą przy zapaleniu dróg moczowych, dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy borówka amerykańska działa przeciwzapalnie.
Łagodzi dolegliwości przy infekcjach układu moczowego. Wystarczy zjeść szklankę dziennie owoców, aby zobaczyć różnicę.
Wiśnie
Poza tym, że cudownie smakują mają także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomagają zregenerować się mięśniom, ścięgnom i więzadłom po ciężkim treningu.
Czyli możemy zapomnieć o zakwasach ;) Aby złagodzić ból, towarzyszący zakwasom, należy zjeść około szklanki owoców dziennie.
Winogrona
To świetne rozwiązanie dla osób skarżących się na bóle pleców (odcinek szyjny, lędźwiowy a także ramiona, czy barki). Winogrona poprawiają przepływ krwi do kręgów i dysków kręgosłupa, a uszkodzone tkanki się szybciej regenerują.
Tak jak w przypadku poprzednich owoców, wystarczy szklanka dziennie.
Czosnek
Nie muszę chyba przedstawiać ;) czosnek jest wszystkim dobrze znany i ceniony ze względu na swoje wszechstronne i uniwersalne zastosowanie. Ale jednym z nich i według mnie najważniejszym, jest działanie przeciwbólowe.
Dzięki niemu skutecznie załagodzimy ból zęba. Bierzemy 3 duże ząbki czosnku i przeciskamy je, dodajemy trochę soli i następnie smarujemy bolącą okolicę. Niestety czosnek pozostawia nieprzyjemny zapach, więc polecam zrobić ten zabieg na wieczór.
Imbir
To jeden z lepszych produktów, który możemy zastosować na ból mięśni i stawów, zawarty w imbirze m.in gingerol blokuje produkcje hormonów, które wywołują ból. Dodatkowo działają przeciwzapalnie.
Świetnym rozwiązaniem jest dodanie łyżeczki suszonego imbiru do potraw. A jeżeli dla kogoś nie jest problemem smak imbiru, to także można dodawać go w postaci surowej. Dodatkowo podrzucę Wam tutaj linka do herbaty z imbirem, którą można pić wieczorami ;) Herbata z imbirem
Owies
Jeżeli miewasz bolesne miesiączki bardzo dobrym rozwiązaniem będzie owies. Łagodzi on stany zapalne w okolicach miednicy w trakcie miesiączki.
Może także przynosić ulgę kobietom cierpiącym na endometriozę. Najsmaczniejszym rozwiązaniem jest spożywanie owsa w postaci płatów, jako składnik owsianek, czy nawet dodatek do ciast.
Kurkuma
Stosuje się ją przy przewlekłych bólach związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Kurkumina zawarta w kurkumie bloguje drogę sygnału bólowego do mózgu. Zaleca się dodawanie jej jako przyprawy w ilościach mniej więcej 3-4 szczypty.Oj, ale się rozpisałam. Post na prośbę Z. <3 Pamiętaj o czosnku!!!
Pozdrawiam i ściskam Was wszystkich. Dziękuję, że ze mną jesteście.
Jeżeli podoba Ci się treść, którą tutaj przekazuję, proszę Cię o przysługę: podziel się nią ze znajomymi, może akurat jest komuś bardzo przydatna ;)
Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".
Zapraszam również na moje inne social media, tj.:- facebook: www.facebook.com/melisamieta/- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/
Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.
JT
zapisuje post w zakładce, żeby móc wrócić, gdy coś mnie na prawdę zaboli. Do tej pory na Ketolau "jechałam" a tu proszę ... Nie wiedziaam :)
OdpowiedzUsuńOooo bardzo mi miło ;)
UsuńO części informacji dotyczących tych produktów wiedziałem, ale zawsze warto poszerzać wiedzę. ;)
OdpowiedzUsuńKawał wiedzy, zapisuje post z pewnością się przyda zwłaszcza przy małych dzieciach.
OdpowiedzUsuń