Naturalne wspomaganie leczenia cukrzycy

Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych związanych z wadliwą przemianą materii. Badania kliniczne wykazały, że chorzy powinni otrzymywać w pożywieniu duże ilości włóknika. Duże znaczenie ma także celuloza i hemiceluloza występująca w roślinach, stanowiąca budulcowo-strukturalną część roślin. Celuloza i hemiceluloza są zdolne do absorbowania wody, pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, drażniąc ściany jelit zwiększają ich perystaltykę, a tym samym przyspieszają wydalanie z organizmu resztek pokarmowych i produktów przemiany materii.




Badania prowadzone od wielu lat w niektórych rejonach Afryki, wykazały, że u zamieszkujących tam, prymitywnych plemion, odżywiających się pokarmami zawierającymi dużą ilość włóknika, natomiast znikomą ilością cukru rafinowanego, cukrzyca jest chorobą nieznaną.

Obserwacje prowadzone podczas II wojny światowej w Wielkiej Brytanii, wykazały, że zwiększenie zawartości celulozy w pokarmach np. dodanie otrąb do chleba, zmniejszyło wyraźnie ilość zachorowań i przyczyniło się do poprawy zdrowia chorych.

Przepis na herbatę obniżającą poziom cukru we krwi (dodatkowo pobudza pracę jelit):
- składniki:

  • kłącze kuklika pospolitego 30g
  • liście czarnej jagody 10g
  • liście jeżyn 10g
  • pięciornik gęsi (srebrnik) 30g
  • strąk fasoli 20g

- po zmieszaniu wszystkich składników, stosujemy wg. przepisu: 1 łyżka ziół na 1 szklankę wrzątku
- pić 3x dziennie jedną szklankę po posiłkach 

Liście czarnej jagody (borówka czernica) należy zbierać przed owocowaniem. Zawierają wtedy najwięcej myrtyliny, środka obniżającego znakomicie poziom cukru, a zarazem leczącego trzustkę.



Zaleca się także picie soku z czarnej porzeczki: 3x dziennie szklankę przed jedzeniem.

Chorym na cukrzycę poleca się także sok ze świeżych ogórków, który zawiera insulinopodobne substancje, obniża znakomicie zawartość cukru i na pewno jest zdrowy!

Także picie rozcieńczonego soku z kiszonej kapusty, soku z selera i marchwi, spożywanie cebuli, czosnku szparagów i porów sprzyjają pracy trzustki wspomagając przemianę węglowodanów w ustroju.

Suplementacja diety cukrzyków polega na profilaktyce powikłań, czyli ochronie naczyń krwionośnych, siatkówki oka oraz zapobieganiu neuropatiom.

Oto kilka ziołowych sposobów na cukrzycę:


  • Memobon, Resveratrol- esencja wina w kroplach, która korzystnie wpływa na stan śródbłonka naczyń krwionośnych 
  • Oculobon, który chroni siatkówkę oka w przypadku cukrzycy i nadciśnienia
  • Alerbon, który obniża poziom glukozy we krwi oraz chroni włókna nerwowe przed neuropatią
  • Glukobonisan, zwiększa poziom glukozy w surowicy krwi po zjedzeniu węglowodanów (hiperglikemia poposiłkowa)


Spośród znanych i dostępnych ziół szczególnym działaniem przeciwcukrzycowym odznacza się ziele rutwicy lekarskiej oraz owocnia fasoli pospolitej. Owocnia fasoli redukuje poziom glukozy w surowicy krwi, ponieważ pobudza wydzielanie insuliny w trzustce. Zioła te w połączeniu z liśćmi pokrzywy mają działanie moczopędne, w połączeniu z liśćmi borówki czarnej- odznaczają się zdolnościami obniżania poziomu cukru we krwi, z liśćmi szałwii- działają rozkurczowo i przeciwzapalnie, a połączenie fasoli/rutwicy lekarskiej z korzeniem mniszka wpływają korzystnie na przemianę materii oraz na produkcję żółci. 





Morwa biała (liście) oraz ziele pokrzywy hamują rozkład wielocukrów, ponieważ w swoim składzie zawierają inhibitory alfa glukozydazy "Enzym ten rozcina długie łańcuchy wielocukrów, czyli węglowodanów złożonych, na węglowodany proste, w wyniku czego szybko rośnie poziom glukozy we krwi. Pod wpływem akarbozy spowalnia się działanie tego enzymu oraz zmienia się miejsce jego działania – działa on na większej długości jelita. Zmniejsza  to poposiłkowy wzrost glukozy we krwi." źródło: mointorujcukrzyce.pl



Cynamonowiec cejloński wpływa na receptory insuliny- znaczenie przy insulinoodporności. 


Przepis na mieszankę nr 1:


  • ziele rutwicy lekarskiej 25g
  • strąki fasoli pospolitej 25g
  • liście pokrzywy 20g
  • liście borówki czarnej 20g
  • liście szałwii 5g
  • korzeń mniszka 5g


Sposób przygotowania i stosowanie: z dwóch łyżek wymieszanych wcześniej ziół sporządza się 1 szklankę odwaru. Należy ją wypić przed każdym posiłkiem. 

Przepis na mieszankę nr 2:

  • liść czarnej jagody 30g
  • ziele rutwicy lekarskiej 50g
  • owocnia fasoli 40g
  • znamie kukurydzy zwyczajnej 40g
  • kłącze perzu właściwego 30g
  • korzeń mniszka pospolitego 20g
  • liść szałwii lekarskiej 20g


Sposób przygotowania i stosowanie: 2 łyżki ziół zalać 0,5l wrzącej wody i poczekać 30 minut do zaparzenia. Pić 3 razy dziennie po 0,5 szklanki między posiłkami. Pierwszą porcję ziół należy wypić rano, na czczo. 


Czy można przygotować specjalne kąpiele, które pomagają w cukrzycy? Oczywiście!!!
Potrzebujemy po 10g:

  • liści pokrzywy
  • ziela dziurawca
  • mięty
  • czarnej jagody
  • strąków fasoli
Zalewamy mieszankę ziół 4l wody, doprowadzamy do wrzenia i krótko gotujemy. Odstawiamy na 15 minut, po tym czasie przelewamy przecedzony wywar do wanny. Czas kąpieli: 15-20 minut co drugi dzień. 

Marian Wiesław Wiśniewski w swojej kultowej książce "Recepty zdrowia" zawarł kilka cennych wskazówek dotyczących leczenia cukrzycy, oto i one: 

  1. powinno spożywać się bardzo wartościowe, mało słodzone konfitury z żurawiny, której owoce zawierają dużo witaminy C, pektyny, glukozę, żelazo, mangan, fosfor i jod
  2. przyjmować szwajcarski preparat ziołowy PADMA-28, dawkowanie: zapobiegawczo 1-3 tabletki 3 razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem (ssać lub pogryźć, popić wodą) lub leczniczo: 3-6 tabletek dziennie
  3. stosować BORAGOGLANDYNĘ-100
  4.  diabetycy przez cały czas kwitnienia mniszka pospolitego powinni zjadać codziennie 10 łodyg, w tym celu zbiera się mniszek wraz z kwiatostanem, dokładnie myje, a potem odrywa koszyczek i bardzo wolno żuje się łodygę
  5. 1 łyżeczkę korzeni mniszka zalać na noc szklanką zimnej wody, następnego dnia rano powoli ogrzać, przecedzić i pić po pół szklanki, na pół godziny przed śniadaniem i po śniadaniu 
  6. płaską łyżeczkę jemioły zalać na noc szklanką zimnej wody, rano podgrzać, przecedzić i pić 2 razy dziennie po pół szklanki (zawsze ciepłe)
  7. 1 płaską łyżeczkę skrzypu polnego zaparzyć szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem przez 5 minut, po odcedzeniu pić 1-2 razy dziennie po szklance 
  8. uwzględnić w jadłospisie potrawy z dyni i kaszy jaglanej, posiłki gotowane na mleku, cykorię, czarne jagody, pory, selery, orzechy włoskie, ziemniaki, melony i gruszki 
  9. pić 1-2 szklanki świeżego soku z gruszek lub kompot
  10. posypywać kanapki drobno posiekaną rzeżuchą
  11. pić sok z czarnej porzeczki z przegotowaną wodą
  12. przyjmować pyłek pszczeli w ilości 32g dziennie w ciągu 2 tygodni, co przyczyni się do obniżenia cukru 
  13. zetrzeć marchew, wycisnąć sok, pić pół szklanki 2 razy dziennie
  14. spożywać chleb razowy, gruboziarnisty (obniża cukier)
  15. jeść pomidory i pić sok pomidorowy
  16. zażywać dwa razy dziennie po 15 kropli propolisowej nalewki
  17. stosować wyciąg z miłorzębu pod nazwą TINCTURA GINKO BILOBAE
  18. pić sok z brzozy (najlepszy w maju)
  19. 2-3 razy w tygodniu spożywać płatki owsiane w różnych postaciach
  20. wycisnąć pół szklanki soku z surowych ziemniaków, dodać sok z cytryny lub marchwi, pić 4 razy dziennie po pół szklanki 

Jeżeli podoba Ci się treść, którą tutaj przekazuję, proszę Cię o przysługę: podziel się nią ze znajomymi, może akurat jest komuś bardzo przydatna ;)

Niedawno ruszyła też nasza grupka:
- link: Melisa i Mięta- porady i wskazówki 

Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".

Zapraszam również na moje inne social media, tj.:
- facebook: www.facebook.com/melisamieta/- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/

Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.

JT







1 komentarz:

  1. Mój tata jest cukrzykiem i ostatnio znalazł sobie ponoć rewelacyjna ziołajiaogulan
    herbata
    ta ma bardzo dobrze właściwości dla osób z cukrzycą. Pije ją od jakiś 2 miesięcy i nie może przestać jej zachwalać

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Melisa i Mięta , Blogger