ULUBIEŃCY... lipca
Cześć! Kolejny miesiąc-kolejni ulubieńcy. Już prawie połowa wakacji za nami oraz nowy miesiac sierpień. Ale dzisiaj nie o nim, tylko o lipcu oraz przepisach, produktach, które się u mnie sprawdziły lub po prostu bardzo przypadły mi do gustu. Nie przedłużając zaczynamy :)
Niedawno ruszyła też nasza grupka:- link: Melisa i Mięta- porady i wskazówki
Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".
Zapraszam również na moje inne social media, tj.:
- facebook: www.facebook.com/melisamieta/
- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/
Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.
JT
1. Kąpiel oraz płyn do twarzy z rumianku oraz siemienia lnianego
Kąpiel łagodząca z siemienia lnianego i rumianku sprawdzi się świetnie dla alergików, osób o suchej cerze.
2 łyżki siemienia lnianego zalewamy szklanką letniej wody i odstawiamy na około 30 minut. Tak samo postępujemy z rumiankiem. Następnie odcedzamy płynną część, łączymy z naparem z rumianku i wlewamy do wanny.
"Kleik" z nasion posłuży nam do przygotowania maseczki/płynu na twarz (którą można wykonać podczas kąpieli). Podrażnienia skóry łagodzą przemywania skóry naparem z rumianku (dlatego warto zalać dwie szklanki rumianku- jedna do kąpieli, jedna do twarzy), siemienia lnianego oraz rozgotowanymi płatkami owsianymi. Do szklanki z rumiankiem wlewamy kleik z siemienia lnianego oraz rozgotowane dwie łyżki płatków owsianych. Tak powstały preparat nakładamy na twarz, następnie wmasowujemy, czekamy około 5 minut i zmywamy letnią wodą.
2. Kwiaty lipy drobnolistnej do płukania włosów
Kwiaty lipy mają zastosowanie lecznicze jak i kosmetyczne. Zawierają związki flawonowe, garbniki, węglowodany, śluz, kwasy organiczne, olejek lotny, witaminę B3 oraz liczne aminokwasy.
Napar z kwiatów lipy używam do mycia i płukania włosów, ponieważ hamuje ich wypadanie. Wzmacnia także łamliwe włosy oraz nie wysusza. Jak zrobić taką płukankę?
- 8 łyżek stołowych suszu z kwiatów zalać 0,5l wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na 10 minut
Później używam go jak szamponu i wmasowuję w skórę głowy. Czasem nawet nie spłukuję od razu tylko zawijam włosy w ręcznik i czekam parę minut do lepszego wchłonięcia się. Potem włosy moczę w chłodnawej wodzie do zamknięcia się łusek włosa.
3. Szałwia do mycia zębów
Liście szałwii lekarskiej są znakomitym surowcem zielarskim. Zawierają one olejki eteryczne, garbniki, witaminy: B1, PP oraz A, kwasy organiczne.
Szałwia- po prawo |
Dodatkowo szałwia świetnie usuwa kamień nazębny. Łyżkę liści szałwii zaparzam (pół szklanki wystarczy). Czekam aż napar trochę ostygnie, a następnie moczę w nim szczoteczkę i myję normalnie zęby. Warto zużyć cały płyn, który się przygotowało. Zabieg ten wykonuję raz dziennie. Najlepiej godzinkę nic po nim nie jeść.
Lub jeżeli ktoś nie lubi szczotkować zębów to również tym samym naparem możemy płukać jamę ustną.
4. Maseczka owocowa do cery wrażliwej i suchej
Czy można na własnej twarzy zrobić sobie smoothie owocowe? Czemu nie! U mnie do tego typu maseczek najlepiej sprawdza się: brzoskwinia, gruszka oraz truskawka.
Do maseczek owocowych możemy wykorzystać wiele owoców: np. malin, truskawek, moreli, gruszek. Warto też czasem dodać marchewkę, ponieważ jest bogata w witaminę A. Jeżeli ktoś nie jest uczulony można stosować także słodką śmietankę, żółtka oraz oliwę jako dodatek do owocowego musu.
Jak robię taką maseczkę? Rozgniatam na miazgę dwie truskawki, pół brzoskwini oraz pół gruszki. Po około 10 minutach można spłukać twarz letnią wodą ale jeszcze lepiej zrobić to naparem z ziół, ponieważ one nie wysuszają skóry. Takim naparem może być napar z: kwiatu rumianku, kwiatu lipowego, ziela ślazu oraz siemienia lnianego.
5. Tonik miętowo-rumiankowy
4 łyżki kwiatu rumianku i 4 łyżki liści mięty zalewamy albo alkoholem lub jeżeli ktoś nie jest przekonany do tego to świetnie sprawdzi się woda różana. Następnie dolewamy 1 łyżkę gliceryny i gotowe. Teraz jeszcze musimy poczekać około 2 tygodni. Zawartość buteleczki przecedzamy i zlewamy z powrotem do zamykanego, najlepiej szklanego pojemniczka.
Lubię nakładać ten tonik, gdy zmyję makijaż, płatkami kosmetycznymi.
Jeżeli podoba Ci się treść, którą tutaj przekazuję, proszę Cię o przysługę: podziel się nią ze znajomymi, może akurat jest komuś bardzo przydatna ;)
Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".
Zapraszam również na moje inne social media, tj.:
- facebook: www.facebook.com/melisamieta/
- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/
Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.
JT
Moja babcia używała siemienia, jako odżywki do włosów :)
OdpowiedzUsuńWypróbuję maseczkę owocową. :-)
OdpowiedzUsuńKocham siemię lniane, uzywam go gdzie się da, niestety na rumianek jestem uczulona ;/ Pozdrawiam Agnieszka K ;)
OdpowiedzUsuńCiekawe pomysły - zwłaszcza ten z szałwią, nie wiedziałam o takich jej właściwościach. Robisz to codziennie? Czy szałwia nie za bardzo "ściąga" skórę w jamie ustnej?
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe porady :)
OdpowiedzUsuńhttp://przystanek-klodzko.pl/
Bardzo inspirującego porady!
OdpowiedzUsuńZrobię sobie taką maseczkę owocową. :-)
OdpowiedzUsuń