Sezon na dynię

Tak wiem, ja znowu o tych warzywach...ale w końcu przecież warzywa to też rośliny? Co nie 😂 A właśnie sezon na dynie się zaczyna więc czemu by nie. Pomarańczowe czy zielone,smaczne, niskokaloryczne i można z nich zrobić wszystko! Od zup, przez placki aż do dżemów o smaku pomarańczowym.


A skąd w ogóle dynia wzięła się w Polsce?

Otóż jakieś 500 lat temu Hiszpanie sprowadzili je do Europy. A skąd? Z Ameryki Północnej. Później około roku 1700 z słonecznych brzegów Hiszpanii i południowej Europy trafiła do nas. 

Najstarsze zapiski mówią również o tym, że to właśnie Inkowie przystosowali dynię do spożywania, a wiecie kiedy to było? 4000 lat p.n.e!!!

Jak kiedyś mówiono na dynię w Polsce?

Bania, ponieważ była bardzo krągłym warzywem.


Czy dynia zawiera wiele witamin i substancji działających prozdrowotnie? 

I to jeszcze ile! W 100g dyni znajdziemy 426 mikrogramów witaminy A, co stanowi dzienną dawkę zapotrzebowania u dzieci i aż połowę u dorosłych. Im dynia jest bardziej dojrzała (nasycenie koloru wzrasta), tym więcej w niej beta-karotenu i witamin. Warzywo to zawiera także sporo potasu, wapnia, fosforu, witamin: PP, z grupy B oraz C. 

Early butternut


Czy warto dodawać oleje do potraw z dyni? 

Tak, najlepiej do posiłków dodawać dobrej jakości oleje roślinne, które pomogą przyswoić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Czy dynia jest polecana osobą, które się odchudzają lub dbają o szczupłą sylwetkę?

Jak najbardziej, dynia jest bardzo niskokalorycznym warzywem: w 100g jest zaledwie 28 kcal. Dodatkowo poleca się ją osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ nie zawiera sodu.

Czy dynię mogą jeść diabetycy? 

Jedzenie dyni niestety nie jest wskazane, ponieważ ma ona dość wysoki indeks glikemiczny (75).

Czy dynię mogą spożywać dzieci a nawet niemowlęta?

Oczywiście, że tak, ponieważ dynia ma niewielką zdolność przyswajania szkodliwych azotanów zawartych np. w nawozach oraz glebie (znacznie niższą niż marchew, która jest tak popularnym składnikiem diety maluchów). 

A co z osobami, które cierpią na choroby nerek oraz wątroby?

Bez problemu polecana jest dynia osobom, które mają niewydolność nerek lub wątroby- niska zawartość sodu. 
Muscat de Provence

Czy pestki dyni można jeść?

Pewnie, wiele osób uważa, że pestki dyni to "serce" warzywa. Zawierają one najwięcej wartości odżywczych. Zaledwie 100g nasion w 150% pokrywa dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na magnez. Dodatkowo pestki zawierają mnóstwo: fosforu, manganu, cynku (cynk buduje skórę oraz paznokcie, chroni prostatę) oraz niacyny, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.  Świeże pestki dyni także odkwaszają organizm, a dzięki obecności kukurbitacyny w zielonej osłonce nasiona, pestki dyni wspomagają walkę z pasożytami tj. owsikami, tasiemcem, glistą ludzką oraz lambliami.

Do czego można używać oleju z pestek dyni? 

Olej z pestek dyni jak dla mnie jest jednym z lepszych olei, ma wyrazisty aromat oraz pyszny smak. Można go dodawać praktycznie do wszystkiego: zup, sałatek, a nawet jak Austriacy do lodów. Olej dyniowy zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega oraz fitosterole, które działają przeciwmiażdżycowo. 

A czy Ty już znasz te odmiany dyni?

Poza tymi "standardowymi" odmianami dyni tj. Hokkaido, olbrzymią oraz ozdobną, jest wiele mniej znanych, a równie smacznych odmian.

Dynia Hokkaido

  • dynia makaronowa/pyza: jej miąższ po ugotowaniu rozpada się na włókna przypominające spaghetti 
  • dynia piżmowa/ futsu black: jest karbowana, o przekroju płatka, świetnie nadaje się do pieczenia, nawet ze skórką, jest bardzo smaczna
  • dynia bezłupinowa/ junona: pestki pozbawione są łuski nasiennej, jej jasnożółty miąższ świetnie nadaje się do pieczenia ciast oraz placków
  • sampson: dynia do wszystkiego np. ciast, na zupę oraz do pieczenia
  • uchiki kuri: moim zdaniem najsmaczniejsza z dyń, doskonale nadaje się do pieczenia oraz do zup krem, nie trzeba jej nawet obierać ze skórki 
  • piena lunga: maczugowata, długa na około 50-80cm dynia o pomarańczowym miąższu, nadaje się do zup ale także do jedzenia na surowo 
  • muscat de provence: lekko spłaszczona, okrągła dynia w kolorze od zielonego do piaskowego, miąższ ma ciemnopomarańczowy, nadaje się idealnie do przechowywania oraz przetworów
  • early butternut: dzwonowata dynia o jasnopomarańczowym miąższu oraz bladożołtej skórce, ma specyficzny słodkawy, orzechowy smak, nadaje się do zup oraz pieczenia, świetnie się przechowuje
  • blue ballet: jak sama nazwa wskazuje dynia jest niebieska, niebiesko zielona o ciemnożółtym miąższu, idealna na zupę krem (nie trzeba obierać)
  • delicia: dynia o ciemnopomarańczowym miąższu, niestety jej skórka jest bardzo gruba, więc trzeba obrać przed przygotowaniem, nadaje się do zup oraz pieczenia
Blue ballet

Jeszcze Wam sprzedam przepis:

  • 5 kg dyni obrać wydrążyć pokroić w drobną kostkę. Gotować aż się rozgotuje pod koniec można zmiksować dodać sok z 1 lub 2 cytryn można zetrzeć skórkę. Dodajemy 1 kg cukru,4 galaretki pomarańczowe można łyżeczkę imbiru. Przełożyć do słoików. Pasteryzować 7 minut. I mamy pyszne dyniowe dżemy o smaku pomarańczowym ;)



Jeżeli podoba Ci się treść, którą tutaj przekazuję, proszę Cię o przysługę: podziel się nią ze znajomymi, może akurat jest komuś bardzo przydatna ;)

Niedawno ruszyła też nasza grupka:- link: Melisa i Mięta- porady i wskazówki 

Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".

Zapraszam również na moje inne social media, tj.:- facebook: www.facebook.com/melisamieta/- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/

Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.

JT



4 komentarze:

  1. Nie miałam pojęcia,że jest tyle rodzajów dyni! ;)
    Oczywiście korzystam z jej dobrodziejstwa- u nas królują kremy! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego co wiem galaretki mają żelatynę, więc taki dżem trzeba dość szybko zjeść. Lepiej użyć np. agaru albo pektyny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię dynię, choć dość rzadko z niej ostatnio korzystam - polecam zupę dyniowa i muffinki z nią, te dwa dania mam opanowane niemal do perfekcji. ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Melisa i Mięta , Blogger