Zakładamy ogród dla pszczół

Cześć! Przed Wami kolejna część z serii "Zakładamy...". Dzisiaj przyjrzymy się bliżej pszczołom oraz jakie udogodnienia możemy wprowadzić w naszym ogrodzie aby pszczołom żyło się lepiej! Lub po prostu, które rośliny najlepiej posadzić w ogrodzie, aby nie tylko cieszyły oko, ale także były pożyteczne.

Dla maksymalnej produkcji nektaru i pyłku, ogród powinien być w pełnym słońcu, a rośliny posadzone w grupach (najlepiej po 5 lub więcej). Umieść w ogrodzie kratę lub inną formę osłony, jeżeli miejsce nie jest osłonięte, inaczej pszczoły będą "zwiewane" przez wiatr. 

Koniczyna, lipa, drzewa owocowe, rzepak, sparceta, gorczyca czarna i biała, gryka, wrzos, wierzbówka i mniszek to najważniejsze rośliny miododajne. Jeżeli w jakimś rejonie zabraknie pożywienia dla pszczół, świetnym uzupełnieniem pożytku jest facelia błękitna. 


Sparceta

Wierzbówka

Według słownika języka polskiego PWN pożytek to "nektar, pyłek i spadź zbierane i wykorzystywane przez pszczoły jako pokarm oraz surowiec do produkcji miodu i pierzgi"
Poniższe rośliny wymienione w kolejności kwitnienia, zapewniają nektar przez cały rok:- rannik- szafran- jasnoty- niezapominajki- rozmaryn- kocimiętka- wielosił błękitny


Rannik

Wielosił błękitny


- ogórecznik- nostrzyk- cząber- macierzanki- żmijowiec zwyczajny- czosnek- rumianek- alkanna barwierska


Alkanna barwierska


- anyż- hyzop- cykoria- len- szałwia- fenkuł- maki- krokosz barwierski 


Krokosz barwierski


- szczeć- kozłek- werbena- urzet barwierski 


Szczeć

Urzet barwierski


- bazylia- nagietek- szanta- ślaz piżmowy- majeranek- dziewanna- nawłoć- mięta - słonecznik

Mimo, że ul jest tradycyjnym elementem ogrodu ziołowego, nie powinien w nim stać. Pewnie zapytacie dlaczego, otóż pszczoły ignorują rośliny w promieniu 15m od ula. gdyż ten obszar może być skażony przez usuwane przez pszczoły z ula odpadki i nieczystości.  
Jeżeli podoba Ci się treść, którą tutaj przekazuję, proszę Cię o przysługę: podziel się nią ze znajomymi, może akurat jest komuś bardzo przydatna ;)

Niedawno ruszyła też nasza grupka:
- link: Melisa i Mięta- porady i wskazówki 

Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".

Zapraszam również na moje inne social media, tj.:
- facebook: www.facebook.com/melisamieta/- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/

Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.

JT1 komentarz:

  1. Mi by się nie chciało robić, bo co innego podziwiać!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Melisa i Mięta , Blogger