Naturalna pielęgnacja włosów

Włosy. Chyba każda kobieta marzy o pięknych, lśniących, gęstych i zdrowo wyglądających włosach. Niektóre cechy włosów takie jak kolor, struktura i szybkość wzrostu są dziedziczne, ale wiele cech można zmienić poprzez farbowanie, prostowanie, kręcenie itd. Niestety wiele z tych zabiegów powoduje, że nasze włosy stają się słabe.

Producenci środków do pielęgnacji włosów wyróżniają ich 3 rodzaje: suche, tłuste i normalne. Dermatolodzy homeopaci twierdzą, że wszystkie włosy są normalne, należy zatem poszczególne przypadki traktować indywidualnie, zwracając przede wszystkim uwagę na tryb życia pacjenta. Zbyt wiele ostrych przypraw, tłuszczów, słodyczy może powodować przetłuszczanie się włosów, syntetyczne szampony z kolei- ich przesuszanie.

Zioła do pielęgnacji włosów:

Do włosów suchych:

korzeń łopianu, żywokost, kwiat czarnego bzu, prawoślaz lekarski, pietruszka, szałwia, pokrzywa zwyczajna

Prawoślaz lekarski


Do włosów tłustych

nagietek, skrzyp, sok z cytryny, melisa, lawenda, mięta, rozmaryn, bylica boże drzewko, oczar, krwawnik pospolity

Bylica boże drzewko

Do łagodzenia podrażnienia skóry głowy 

kocimiętka (liście i kwitnące ziele), rumianek, żywokost

Tonizująco (dają sztywność i połysk) działają

nagietek, przytulia czepna, skrzyp, kwiat lipy, nasturcja, pietryszka, rozmaryn, szałwia, bylica boże drzewko, pokrzywa zwyczajna, rukiew wodna

Rukiew wodna

Przeciw wszawicy

napar gorzkli, korzeń szkarłatki lub owoce jałowca z łyżeczką octu winnego (stosować trzykrotnie w odstępach tygodniowych) 

Szkarłatka

Olejki

Stosowanie olejków przed myciem głowy wskazane jest dla włosów suchych i łamliwych lub bez połysku. Olejek można sporządzić używając któregokolwiek z wymienionych ziół, stosując nienasycone oleje roślinne tj. olej migdałowy, słonecznikowy lub z pestek brzoskwini/moreli. Jednocześnie dodajemy 5-6 kropli olejku zapachowego na 2 łyżki oleju roślinnego. Olejek rozgrzewamy, nakładamy na dłonie i wielokrotnie wcieramy w skórę głowy i pasma włosów. Głowę owijamy folią lub nakładamy plastikowy czepek kąpielowy. Następnie owijamy głowę mokrym, gorącym ręcznikiem. Czas trwania takiego zabiegu to około 20-30 minut. Później myjemy głowę łagodnym szamponem. 


Szampony

1. Łatwy do zrobienia szampon ziołowy

Do porcji łagodnego szamponu dla dzieci dodajemy 2 łyżki silnego odwaru jednego z wybranych ziół (tych umieszczonych wyżej) lub 4 krople olejku eterycznego. Zamieszać i myć jak zwykle.

2. Szampon z mydlnicy 

Bardzo łagodny i oczyszczający, nie daje piany (piana nie stanowi o właściwościach zmywających). 

Potrzebujemy:
- 2 łyżki drobno posiekanych korzeni mydlnicy lub garść liści i łodyg
- 1 garść ziół (wybranych z powyższych)
- 2,5 szklanki wrzącej wody

Mydlnica


Zalewamy mydlnicę i zioła wrzątkiem, zaparzamy na co najmniej 30 minut. Odcedzić i stosować na zimno. Pół szklanki wystarczy do umycia włosów średniej długości.

3. Szampon z kory mydłokowej (dla tłustych włosów)

Gotujemy na małym ogniu 2 łyżki kory mydłokowej w 2,5 szklanki wody przez 30 minut. 

4. Suchy szampon

Składniki:
- 2 łyżeczki sproszkowanego kłącza kosaćca
- 2 łyżeczki mąki ararutowej 




Mieszkamy składniki. Dzielimy włosy na wąskie pasma i posypujemy proszkiem wzdłuż każdego rzędu. Pozostawiamy na 10 minut do wchłonięcia tłuszczu, następnie szczotkujemy włosy, aż uzyskamy połysk. 

5. Ziołowe płukanki do włosów

Stosujemy do płukania po umyciu głowy, dla nadania włosom połysku. Płukankę przygotować przed myciem, tak aby mogła ostygnąć. 

Potrzebujemy:
- 1 łyżkę wybranych ziół
- 1 łyżka octu winnego (lub soku z cytryny do jasnych włosów
- 4 szklanki wrzącej wody

Zaparzyć zioła i ostudzić napar. Odcedzić i dodać sok z cytryny lub ocet. Polewamy głowę płukanką masując skórę głowy. Najlepiej zrobić to nad większą miską umieszczoną w wannie, ponieważ czynność najlepiej powtórzyć 2-3 razy (wtedy zbierzemy płukankę do miski). 

6. Oczyszczanie włosów wodą różaną

Pisałam już o niej w ULUBIEŃCACH...maja: "stosowana raz w tygodniu (myję nią włosy jak szamponem, ale bez spłukiwania) poprawia wygląd włosów, oczyszcza oraz łagodzi podrażnienia skóry głowy. A dodatkowo cudownie pachnie!"



Jeżeli podoba Ci się treść, którą tutaj przekazuję, proszę Cię o przysługę: podziel się nią ze znajomymi, może akurat jest komuś bardzo przydatna ;)

Niedawno ruszyła też nasza grupka:
- link: Melisa i Mięta- porady i wskazówki 

Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".

Zapraszam również na moje inne social media, tj.:
- facebook: www.facebook.com/melisamieta/
- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/

Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.

JT

2 komentarze:

  1. Świetna kompilacja:) Jest tyle naturalnych sposobów pielęgnacji włosów:) Ja stosuję mieszanki olejów (najczęściej sezamowy, ze słodkich migdałów, rycynowy, czasem też kokosowy). Wody różanej używam do ostatniego płukania, po myciu włosów - włosy są gładkie i tak ładnie pachną:)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Melisa i Mięta , Blogger