Po(ro)sty dobre na wszystko

Cześć! Dzisiaj przygotowałam dla Was post o nieco innej tematyce, nie są to ani zioła, ani rośliny lecznicze, tylko porosty. 

Zacznijmy może od tego, czym są wyżej wymienione porosty. Otóż porosty należą do grzybów, nie są roślinami i nie mają ciała podzielonego na organy, tylko tzw. plechę. To komponent, składa się z dwóch "części"- pierwszej- komórek grzybów (mykobiont) oraz drugiej- komórek glonów (sinic lub zielenic), czyli fikobiontu. 

Chciałam się skupić na dwóch gatunkach porostów, które mają właściwości lecznicze- Cetraria islandica i Usnea sp. 
Porost islandzki
Brodaczka


Cetraria islandica- Porost islandzki 

- inaczej płucnica islandzka
- należy do rodziny tarczownicowatych 
- po raz pierwszy ten gatunek został już opisany przez Linneusza (1753r.)
- właściwości lecznicze tego porostu zostały odkryte dopiero pod koniec XVIIw. 

Dość historii. Przejdźmy do właściwości i działania porostu islandzkiego. 

Jest to naturalny środek na choroby płuc, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwkaszlowe. Wyciąg z płucnicy stosowany jest do wyrobu syropów na kaszel. W swoim składzie plecha porostu zawiera wiele kwasów, które mają działanie bakteriostatyczne- jest świetnym naturalnym antybiotykiem. Działa wykrztuśnie i wzmacniająco, przez co idealnie nadaje się do leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych. Wspomaga leczenie chrypki i podrażnionej błony śluzowej gardła. 

Jeżeli Ty, lub Twoje dziecko ciężko znosi podróż samochodem, czy innymi środkami transportu porost islandzki świetnie sprawdzi się jako środek łagodzący chorobę lokomocyjną/ morską i nudności (właściwości przeciwwymiotne). 

To nie wszystko jeżeli chodzi o działanie Cetrarii. Napar z niej łagodzi objawy trądziku i oczyszcza skórę. Gdy mamy zmęczone, przekrwione oczy, lub po prostu "wory" i sińce pod oczami, dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie kompresów i pozostawienie namoczonych w odwarze gaz na skórze przez około 10 minut. 

Jak przygotować odwar? (stosowany do kompresów pod oczy i mikstur przy schorzeniach górnych dróg oddechowych)

- 2 łyżki porostu zalewamy szklanką wody
- gotujemy na małym ogniu przez 15 minut, zawartość odcedzamy 
- miksturę pijemy 2 razy dziennie po jednej szklance (zalecane po ukończeniu 12 roku życia) 



Leki zawierającę płucnicę: 
- tabletki do ssania na gardło- ISLA, Herbitussin, Activ Angidin, Junior Anging, Tymianek z podbiałem plus 20 dodatkowych ziół
- tabletki doustne- Padma Basic
- płyn syrop- Pectosol 

Usnea sp. - Brodaczka

- należy do rodziny tarczownicowatych 
- główne źródło kwasów usninowych (metabolitów wtórnych porostów), które działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie

Leki zawierającę brodaczkę: 
- preparat z wyciągiem- Hexenbier
- roztwór z brodaczki- Usnea Barbata
- suszone zioła




Przygotowałam jeszcze kilka zdjęć- z zajęć. Porosty w gablotach. Zapraszam do oglądania ;) 




Czekam na Wasze komentarze na dole. Czy taka forma postu Wam odpowiada? Czy może za bardzo się rozpisałam? Każde wskazówki mile widziane ;)

JT

2 komentarze:

  1. Na zdjęciu to nie jest płucnica tylko rogatek, bodajże palczasty

    OdpowiedzUsuń
  2. 30 yr old Budget/Accounting Analyst I Sigismond Marlor, hailing from Lacombe enjoys watching movies like Doppelganger and Handball. Took a trip to Archaeological Site of Atapuerca and drives a Ferrari 375-Plus Spider Competizione. Idz do tej stronie

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Melisa i Mięta , Blogger