Rośliny lecznicze, które każdy z nas powinien mieć- część 3

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi artykułami na ten temat:
Rośliny lecznicze, które każdy z nas powinien mieć
Rośliny lecznicze, które każdy z nas powinien mieć- część 2

1. Bez czarny 

To bardzo łatwa w uprawie roślina, nie wymagająca szczególnej opieki, lecz rzadko spotykana w naszych ogrodach. Bez czarny, zwany też lekarskim, to krzewy osiągające około 3,5m wysokości. Kwiaty, liście, jagody, kora oraz korzenie wszystkie te części już od wieków wykorzystuje tradycyjna medycyna naturalna. 

Z owoców zwykle wytwarza się wino, gotowane zaś bywają składnikiem dżemów. Jagody zawierają więcej witaminy C niż jakakolwiek inna roślina, poza owocami dzikiej róży i czarną porzeczką. 

Napar ze słodko kwitnących kwiatów jest dobry na przeziębienia. Tonik z kwiatów czarnego bzu poprawia cerę i można przemywać nim oczy. Dodatkowo wytwarza się z nich maści na oparzenia. Natomiast maść z liści leczy siniaki i przynosi ulgę w zwichnięciach.

Liście bzu czarnego zawierają alkaloidy, witaminę C oraz glikozydy cyjanogenne.



2. Damiana

Mimo, że to roślina raczej tropikalna, wysiana z nasion sprawdzi się i zakwitnie w domu. Starożytni Majowie stosowali ją jako afrodyzjak. 

Dzisiaj docenia się jej pobudzające właściwości oraz wzmacniające oddziaływanie na cały organizm. 

Aby się pozbyć bólu głowy, należy do gotującej się wody wrzucić damianę i zacząć inhalację lub parówkę.

W ziołolecznictwie damiana znalazła bardzo szerokie zastosowanie. Leczy się nią tak różne dolegliwości, jak kaszel, zaparcia czy depresję.


3. Dziewanna drobnokwiatowa

Mimo braku spektakularnego "ukwiecenia" rośliny, dziewanna jest świetną rośliną dwuletnią do zasadzenia w ogrodzie. W pierwszym roku wydaje rozetę liści, natomiast w drugim wypuszcza jedną nierozgałęzioną, długą łodygę (1m-2m).

Najczęściej wykorzystywaną częścią rośliny są liście. To doskonały środek wykrztuśny. Pomaga w opróżnieniu płuc ze śluzu i flegmy, oddzielając je od ścianek płuc, dzięki czemu łatwiej je odkrztusić.

Wlanie olejku z kwiatów dziewanny drobnokwiatowej do ucha pomaga w stanach zapalnych ucha, uwalnia od bólu i przyspiesza proces zdrowienia.


Kwiat maceruje się w gorącej wodzie, aż woda jest żółta. Pije się przy uporczywym kaszlu, flegmie utrudniającej oddychanie i chrypce. 

Jasne włosy wypłukane w mocnym naparze mają ładny połysk. 

4. Głóg

Dojrzałe nasiona sieje się bezpośrednio do ziemi późną zimą lub wczesną wiosną. Młode krzewy można przesadzać od jesieni do wczesnej wiosny. Zakładając żywopłot z głogu, rośliny trzeba posadzić co 30-40 cm i strzyc w środku lata i wiosną. 

Kwiaty, a szczególnie owoce, znajdują zastosowanie w produkcji leków nasercowych. Z owoców można zrobić likier.



Przy pierwszych objawach przeziębienia warto użyć kwiatu bzu czarnego do zaparzenia "herbatki", popijać z łyżką miodu. 

5. Goryczka

To pięknie kwitnąca roślina wieloletnia, a zarazem lekarstwo na stany zapalne jelit i żołądka, a także środek pomocny w przypadku gorączki oraz w sytuacji chronicznych stanów zapalnych, zaburzających trawienie.



Zaczyna już działać w momencie wchłaniana przez śluzówkę ust. 

Daje świetne rezultaty w leczeniu dyspepsji. 

6. Kminek 

To roślina dwuletnia, uprawiana na całym świecie. Suszone, dojrzałe owoce i nasiona znalazły zastosowanie w medycynie. Po raz pierwszy odnotowano zastosowanie kminku w związku z problemami z trawieniem w egipskim papirusie, mniej więcej z ok. 1500r. p.n.e. 

Kminek zawiera 3-7% olejków eterycznych. Najważniejsze składniki to karwon (działaniepobudzające trawienie i łaknienie, usuwające wzdęcia, żółciopędne, mlekopędne, moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwrobacze) i limonen.



Owoc zawiera także około 10% stałych olejków, 20% węglowodanów i 20% protein.

Nasiona poprawiają trawienie, apetyt, odświeżają oddech i likwidują wzdęcia. Bezpieczny dla dzieci.

7. Koper ogrodowy 

To jednoroczne aromatyczne zioło, stosowane nie tylko w kuchni, ale także w ziołolecznictwie. Napar ze zmiażdżonych nasion wzmacnia paznokcie. A żucie nasion odświeża oddech. Ale czy tylko? 

Nasiona używa się w diecie bezsolnej, z uwagi na bogactwo zawartych w nich soli mineralnych.

Woda koprowa pomaga w przypadkach niestrawności, przy wzdęciach, czkawce, skurczach żołądka, bezsenności i kolce.

Przepis:
- zaparzyć 15g zmiażdżonych nasion w jednej szklance wrzącej wody, następnie odcedzić
- dorosłym podaje się łyżkę stołową, a dzieciom łyżeczkę do herbaty
- zalecany dla karmiących  matek 

8. Koper włoski 

Koper włoski jest rośliną wieloletnią. W Indiach jada się nasiona kopru na surowo, gdyż podobno korzystnie wpływają wówczas na wzrok. 

Zioło to ma właściwości antyseptyczne, przeciwbólowe oraz moczopędne. Pobudza apetyt, ułatwia trawienie, łagodzi kaszel i kolki jelitowe. 

U kobiet karmiących zwiększa produkcję mleka. Nasiona pomagają również wyregulować cykl menstruacyjny.



Może być skutecznym środkiem moczopędnym, a prawdopodobnie leczy też nadciśnienie. 

9. Kozieradka

Już w starożytności uważano kozieradkę za niewiarygodnie doskonałe zioło. Miała leczyć zapalenie stawów i oskrzeli, wspomagać poród, poprawiać trawienie i podtrzymywać zdrowy metabolizm. 

Ostatnie badania dowiodły, że pomaga również obniżyć poziom glukozy we krwi i może być skutecznym lekarstwem na cukrzycę zarówno 1., jak i 2. typu.

Kiełki kozieradki wspomagają porost włosów szczególnie u mężczyzn.

Z nasion kozieradki można parzyć herbatę, wspomagającą produkcję mleka u kobiet karmiących piersią (nasiona zemleć grubo, zaparzyć i pić herbatę).

Można robić okłady z pokruszonych nasion namoczonych w gorącym mleku przy zapaleniu skóry wrzodach, powiększonych migdałkach, rwie kulszowej i siniakach. 

Nasiona zawierają do 30% substancji śluzowych, protein, lecytyny, witaminy i inne wartościowe składniki. Naparem zmywa się twarz. Zmielone i utarte z olejem nakłada się na popękane usta lub stosuje się jako okłady, a także można nim masować skórę głowy przy tłustych włosach. Płyn otrzymany z namoczonych świeżych nasion łagodzi zniszczoną, popękaną skórę rąk. 
Najlepszym terminem do siewu będzie połowa kwietnia. Nasiona umieszczamy w ziemi na głębokości 1–1,5 cm. Podczas wzrostu rośliny nie wymagają wiele uwagi. 

10. Oman wielki 

Roślina wieloletnia o pięknych żółtych kwiatach. Nie nadaje się do uprawy doniczkowej, lecz jest mrozoodporną byliną.
Stosuje się go do tępienia pasożytów jelitowych i w kuracjach nieżytu oskrzelowego. 

Tradycyjne medycyny: chińska, indyjska i ajurweda, zalecają oman wielki przy zapaleniu oskrzeli i astmie.



Głównym surowcem są korzenie omanu: wywaru można używać przy trądziku oraz jako środek ogólnie tonizujący, wykrztuśny, przynoszący ulgę w kaszlu oraz ułatwiający trawienie. Nalewka na winie lub porto wzmacnia. 

11. Żurawina 

Zawiera proantocyjanidyny, które są składnikami o działaniu antyoksydacyjnym, zapobiegają infekcją układu moczowego, uniemożliwiają bakteriom przyłączanie się do komórek w pęcherzu moczowym. 

Sok z żurawiny pomaga zmniejszyć zapach moczu, więc może przydać się osobom z infekcjami układu moczowego oraz innego pochodzenia nietrzymania moczu, a także tym, którym doskwiera cewnikowanie pęcherza moczowego.

Jak inne antyoksydanty, proantocyjanidyny zapobiegają chorobom związanym z uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, czyli chorobom serca, wylewom i nowotworom.

Jeżeli podoba Ci się treść, którą tutaj przekazuję, proszę Cię o przysługę: podziel się nią ze znajomymi, może akurat jest komuś bardzo przydatna ;)

Niedawno ruszyła też nasza grupka:
- link: Melisa i Mięta- porady i wskazówki 

Może akurat znasz jakiś przepis? Albo chcesz się z nami podzielić się czymś wartościowym. Śmiało dodawaj linki, zapytania. Ciesz się w naszej "społeczności".

Zapraszam również na moje inne social media, tj.:
- facebook: www.facebook.com/melisamieta/
- instagram: www.instagram.com/melisaimieta/

Każdy "lajk", komentarz, czy nawet wyświetlenie to świetny motywator. Za każdy dziękuję.


Dodatkowo chciałam przeprosić, ale do końca czerwca będzie pojawiał się tylko 1 post tygodniowo, a nie 3-4 jak to było do tej pory :c

JT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Melisa i Mięta , Blogger