Napar, odwar a może wywar? Czyli botaniczno-zielarski słowniczek

Często spotykam się z tym, że ludzie nie rozróżniają podstawowych pojęć związanych z botaniką, ziołolecznictwem, czy po prostu roślinami. Ale przecież, lepiej późno niż wcale ;) zainspirowana ostatnim spotkaniem starszych Pań stojących i rozmawiających w Herbapolu, czy może lepiej z tego zioła zrobić odwar czy wywar, zapraszam Was do czytania.

Otóż zaczynając od dosyć śmiesznej wymiany zdań między Paniami... Odwar i wywar to to samo ;) inaczej, jest to porcja leku otrzymana przez zagotowanie lub dłuższe gotowanie na wolnym ogniu oznaczonej ilości ziół podany w przepisie. Standardowe odwary sporządza się z 30 g ziół i 2,5 szklanki wody. Dla uzyskania łagodnego odwaru używa się połowy podanej porcji ziół, a dla mocnego- podwójnej porcji.

Emetyk- środek wywołujący wymioty.

Herbes fines to tradycyjna francuska gotowa mieszanka przyprawowa, składająca się z trybuli, pietruszki, szczypiorku i estragonu, używana np. do omletów.

Kordial- napój rozgrzewający lub pobudzający. Tego określenia używa się również dla określenia leków stymulujących pracę serca.

Kultywar to hodowlana odmiana rośliny w odróżnieniu od odmian występujących w naturze.

Kumaryna- substancja obecna w pewnych roślinach, która spożywana w dużych ilościach może wywołać krwotoki, nadaje roślinom zapach świeżo skoszonego siana.

Napar- porcja leku ziołowego, otrzymywana przez zalanie określonej ilości ziół wrzącą cieczą i pozostawienie przez pewien czas do zaparzenia.

Ogławianie- usuwanie przekwitłych kwiatów dla zastopowania zawiązywaniu owoców.

Okład (kataplazm)- zioła zmiażdżone lub w postaci ekstraktu, ogrzane i stosowane na stłuczenia lub stane zapalne skóry.

Opus topiarum- sztuka strzyżenia zimozielonych drzew lub krzewów i nadawania im rozmaitych form geometrycznych lub postaci.


Propagacja to rozrost i rozmnażanie roślin.

Tinktura (nalewka)- ekstrakt z roślin leczniczych uzyskiwany przez zalanie ich czystym alkoholem lub mieszaniną wody i alkoholu.



Jeżeli jeszcze nie czytałeś o ziołolecznictwie, to zapraszam tutaj: Ziołolecznictwo- teoria

JT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Melisa i Mięta , Blogger